Jakie przysmaki są zdrowe dla psa i kota?

Tak jak i my, tak i zwierzęta z chęcią zjadają drobne przysmaki. Wystarczy szeleszczący papierek, siatka czy otworzenie pułki z psimi i kocimi przysmakami, by nasz pupil był przy nas. Co jednak możemy mu podać, a czego należy unikać, by nie zrobić mu krzywdy?

Tak jak ludzie tak i zwierzęta są łasuchami. Pamiętajmy jednak, że to, co jest dobre dla nas nie zawsze jest dobre dla nich. Co zatem można dać do jedzenia czworonogowi?

Najlepiej jest sięgać po naturalne przekąski – owoce lub warzywa. Bardzo wiele zwierząt lubi gotowaną lub surową marchewkę dodaną do posiłku lub jedzoną samodzielnie, zielony groszek czy kawałki ugotowanego brokuła. Kawałek jabłka, plastry banana, arbuza pokrojonego w cienkie paski też się świetnie sprawdzą. Jeśli Twój pupil lubi inne warzywa czy owoce też możesz mu je podać odpowiednio przyrządzone. Bezwzględnie zabronione jest jednak podawanie psom czy kotom cebuli, czekolady, winogron czy rodzynek – są one toksyczne dla organizmu czworonogów i mogą poważnie im zaszkodzić.

Możemy także kupić gotowe przekąski, od których uginają się sklepowe półki. Z pewnością kupując je sprawisz przyjemność Twojemu zwierzęciu. Wybieraj jednak mądrze. Najlepsze będą te z jak najmniejsza ilością konserwantów i jak największą ilością mięsa w zamiast chemii. Na potrzeby każdego pupila są stworzone produkty dla alergików, dobrane do wieku czy masy ciała a także przeznaczenia – przekąski treningowe, snacki, ciastka etc. Musimy tylko dobrać odpowiednie do potrzeb

Pamiętajmy, że psa czy kota nie powinno się przekarmiać, a snaczki bywają kaloryczne. Według wielu badań i opinii weterynarzy przekąski zwierzaków nie powinny przekroczyć więcej niż 10% kalorycznego zapotrzebowania na jedzenie w postaci przekąsek. Ile to dokładnie kalorii – tę informację może Wam zdradzić Wasz weterynarz na kolejnej wizycie. Dlatego tez zamiast wybierać wysokokaloryczne specjały ze sklepu, lepiej je zastąpić zdrowymi i zawierającymi mało kalorii warzywami – jak brokuł czy marchewka.

Kiedy podać psu/kotu taki przysmak? Warzywa i owoce można podać razem z suchą karmą lub  osobno pomiędzy posiłkiem. Snaczki z kolei dobrze jest spakować w odpowiedni pojemnik czy woreczek i zabrać ze sobą podczas spacerów czy tresury, by nagradzać psy za poprawne zachowanie. Polecamy Wam nasze woreczki na snacki, które dzięki specjalnemu wnętrzu uszytemu z materiału o zmniejszonej absorbcji wody i brudu, pozostaną czyste na dłużej, a zapach snacków nie przejdzie np. w Twojej torbie czy kieszeni kurtki.

Woreczki na snacki możecie kupić w naszym sklepie Chloe’s House.

 

Pozostaw odpowiedź