Poradnik kąpania – od kiedy można kąpać szczeniaka?

Jest kilka teorii dotyczącej tego kiedy najlepiej zacząć kąpać psa, kiedy można i jak często.

Psy długowłose wymagają zdecydowanie częstszego mycia niż te z krótką sierścią, gdyż ich włosy są skupiskiem bakterii, brudu i kurzu. Z powodów higienicznych zalecana jest kąpiel długowłosych psów (w zależności od potrzeb) od kąpieli raz na 2 tygodnie do raz na 1-2 miesiące. W przypadku psów z sierścią krótka ten czas można wydłużyć. Jak jednak zacząć przygodę z kąpielą szczeniaka by go do tej czynności nie zrazić? Mamy kilka podpowiedzi…

Szczeniak posiada bardzo słabą naturalną barierę ochronną, dlatego przez pierwsze dwa miesiące bezwzględnie nie powinniśmy szczeniaków kąpać. W przypadku ewentualnego  zabrudzenia  możemy wcześniej przemyć włos wilgotną szmatką lub gąbką, powinniśmy także pamiętać o regularnym czesaniu, które jednocześnie powoduje oczyszczanie sierści z drobnych zanieczyszczeń.

Wiemy, że pierwsza kąpiel powinna być wykonana nie wcześniej niż przed 8-9 tygodniem (a niektórzy wskazują nawet 12 tygodniem). Co możemy zrobić, aby czworonoga przyzwyczaić do dosyć niecodziennej czynności jaką jest kąpiel?

Dobrze jest także zwierzę oswoić z obecnością w łazience, a nawet z włożeniem go do wanny czy miski na chwilę, odkręcenie wody obok a nawet wskazane jest włączenie suszarki na najniższym nadmuchu (jeśli planujemy używać suszarki do suszenia w przyszłości). Dla takiego psa miejsca i przedmioty a także dźwięki będą znajome co ułatwi mu jego pierwszą kąpiel.

Chcecie wiedzieć jak najlepiej przygotować kąpiel i jak ją przeprowadzić? O tym napiszemy już w 2 części naszego kąpielowego poradnika.

8 Odpowiedzi na “Poradnik kąpania – od kiedy można kąpać szczeniaka?”

 1. Joanna

  Super 🙂 nareszczcie mam odpowiedź, bo mój szczeniak tak się upaprał i nie wiedziałam co z nim robić.

  Odpowiedz
 2. Michał Doberman

  też tak uważam, że najlepiej poczekać nawet do 10 tygodnia na pierwszą kąpiel.

  Odpowiedz
 3. Dorota

  W czym można kąpać jakimś mydłem czy szaponem i gdzie można kupić

  Odpowiedz
  • Ewelina Rybałtowska

   Pani Doroto, psa nalepiej kąpać specjalnym szamponem przeznaczonym do jego typu włosa. Inne szampony sa przeznaczone dla psa o któtkiej sierści i podsierstku, a inne dla psów z włosem długim. W sklepie specjalistycznym z pewnością personel pomoze Pani dobrać odpowiedni produkt.

   Odpowiedz
 4. Martyna

  Super będziemy mieli pierwsza kapiel

  Odpowiedz
 5. Nadia

  Kupiłam niedawno pieska i ma 6 tygodni jutro kończy 7 🙂 No i niestety go wykąpałam. Zostawiliśmy ją na pare godzin w domu, ponieważ pojechaliśmy w gości. Chyba się domyślacie co mogło podczas naszego nie pobytu sie stac. :/ Czy nic jej się nie stanie jak została tak wcześnie wykąpana? 🙁

  Odpowiedz
 6. Julia

  A czy można takiego szczeniaka opłukać wodą? Chodzi mi oto że może i przyzwyczai się do dźwięku wody ale ciężko jest go zmoczyć, już nie mówiąc co potem

  Odpowiedz
 7. Marcin

  Mój weterynarz powiedział że psa powinno się kapać pierwszy raz po ostatnim szczepieniu szczenięcym(szczepienie typu nosówka, bolerioza itp.) wiec dziś mój pies miał ostatnie (18.04.2018), czyli dziś kąpiel. Aha jeżeli jest to szczeniak trzeba używać specjalnego szamponu dla szczeniąt np; „ GOTTLIEB NEW STYLE SHAMPOO – PUPPY czyli dla szczeniąt, polecam jest delikatny z zawartością olejków MACADAMIA.

  Odpowiedz

Pozostaw odpowiedź