Poradnik kąpania – od kiedy można kąpać szczeniaka?

Jest kilka teorii dotyczącej tego kiedy najlepiej zacząć kąpać psa, kiedy można i jak często.

Psy długowłose wymagają zdecydowanie częstszego mycia niż te z krótką sierścią, gdyż ich włosy są skupiskiem bakterii, brudu i kurzu. Z powodów higienicznych zalecana jest kąpiel długowłosych psów (w zależności od potrzeb) od kąpieli raz na 2 tygodnie do raz na 1-2 miesiące. W przypadku psów z sierścią krótka ten czas można wydłużyć. Jak jednak zacząć przygodę z kąpielą szczeniaka by go do tej czynności nie zrazić? Mamy kilka podpowiedzi…

Szczeniak posiada bardzo słabą naturalną barierę ochronną, dlatego przez pierwsze dwa miesiące bezwzględnie nie powinniśmy szczeniaków kąpać. W przypadku ewentualnego  zabrudzenia  możemy wcześniej przemyć włos wilgotną szmatką lub gąbką, powinniśmy także pamiętać o regularnym czesaniu, które jednocześnie powoduje oczyszczanie sierści z drobnych zanieczyszczeń.

Wiemy, że pierwsza kąpiel powinna być wykonana nie wcześniej niż przed 8-9 tygodniem (a niektórzy wskazują nawet 12 tygodniem). Co możemy zrobić, aby czworonoga przyzwyczaić do dosyć niecodziennej czynności jaką jest kąpiel?

Dobrze jest także zwierzę oswoić z obecnością w łazience, a nawet z włożeniem go do wanny czy miski na chwilę, odkręcenie wody obok a nawet wskazane jest włączenie suszarki na najniższym nadmuchu (jeśli planujemy używać suszarki do suszenia w przyszłości). Dla takiego psa miejsca i przedmioty a także dźwięki będą znajome co ułatwi mu jego pierwszą kąpiel.

Chcecie wiedzieć jak najlepiej przygotować kąpiel i jak ją przeprowadzić? O tym napiszemy już w 2 części naszego kąpielowego poradnika.

7 Odpowiedzi na “Poradnik kąpania – od kiedy można kąpać szczeniaka?”

 1. Joanna

  Super 🙂 nareszczcie mam odpowiedź, bo mój szczeniak tak się upaprał i nie wiedziałam co z nim robić.

  Odpowiedz
 2. Michał Doberman

  też tak uważam, że najlepiej poczekać nawet do 10 tygodnia na pierwszą kąpiel.

  Odpowiedz
 3. Dorota

  W czym można kąpać jakimś mydłem czy szaponem i gdzie można kupić

  Odpowiedz
  • Ewelina Rybałtowska

   Pani Doroto, psa nalepiej kąpać specjalnym szamponem przeznaczonym do jego typu włosa. Inne szampony sa przeznaczone dla psa o któtkiej sierści i podsierstku, a inne dla psów z włosem długim. W sklepie specjalistycznym z pewnością personel pomoze Pani dobrać odpowiedni produkt.

   Odpowiedz
 4. Martyna

  Super będziemy mieli pierwsza kapiel

  Odpowiedz
 5. Nadia

  Kupiłam niedawno pieska i ma 6 tygodni jutro kończy 7 🙂 No i niestety go wykąpałam. Zostawiliśmy ją na pare godzin w domu, ponieważ pojechaliśmy w gości. Chyba się domyślacie co mogło podczas naszego nie pobytu sie stac. :/ Czy nic jej się nie stanie jak została tak wcześnie wykąpana? 🙁

  Odpowiedz
 6. Julia

  A czy można takiego szczeniaka opłukać wodą? Chodzi mi oto że może i przyzwyczai się do dźwięku wody ale ciężko jest go zmoczyć, już nie mówiąc co potem

  Odpowiedz

Pozostaw odpowiedź