Jak pomóc psom i kotom przetrwać upał?

Upały maja się jeszcze utrzymać przez jakiś czas dlatego ważne jest, byśmy odpowiednio zadbali o miejsce spędzania czasu naszego czworonoga i o niego samego, by ułatwić mu przetrwanie gorącego lata.

  1. Po pierwsze warto udać się do psiego fryzjera z psem, który ma długą sierść i ją podciąć. Już sam zabieg sprawi, że psu będzie chłodniej. Pamiętajmy, że koty z koeli przy takich upałach linieją na potęgę, wiec powinniśmy częściej wyczesywać je z obumarłej sierści.
  2. Woda to podstawa, dlatego zwierze powinno mieć zawsze dostęp do świeżej wody w temperaturze pokojowej. Najlepiej miski postawmy w zacienionym miejscu i w miarę często te wodę wymieniajmy, bo pod wpływem wysokiej temperatury mogą w niej mnożyć się bakterie. Uważajmy by nie nalewać zbyt zimnej wody- pies jak i ludzi może przez to nabawić się infekcji dróg oddechowych. Będąc przy piciu warto dodać, że jeśli zwierzak nie chce jesć suchego jedzenia, zamieńmy je na te z puszki  lub podawajmy posiłki w formie bardziej płynnej.
  3. Unikajmy spacerów w południe. Na dłuższe spacery wybierajmy się rano lub wieczorem, gdy temperatura spada. Pies i kot nie noszą obuwia, więc ich poduszki mogą się poparzyć przez rozgrzany asfalt lub kostkę. Metalową obroże zamieńmy na skórzaną, żeby nie parzyła, zdejmijmy metalową blaszkę z adresem lub ustawmy tak, żeby nie dotykała bezpośrednio skóry. Nie zapomnijmy o zabraniu bidonu z wodą lub miski turystycznej.
  4. Zmniejszmy aktywny wysiłek. W upały ograniczmy wysoką aktywność psów. Unikajmy np. biegania psa za rowerem po kilka kilometrów w upały czy uczenia sztuczek psa na słońcu. Wszystko w granicach rozsądku oczywiście.
  5. Znajdźmy im chłodne miejsce. Legowisko przestawmy w cień, jeśli pies jest na dworze to jego budę przestawmy w zacienione miejsce. W domu otwórzmy łazienkę, bo tam zwykle jest w domu najchłodniej. Otwórzmy okno i zostawmy dopływ świeżego powietrza (przy kotach oczywiście najlepiej mieć przy otwartym oknie moskitierę. Nie przesadzajmy jednak z klimatyzacją, żeby zwierzę się nie przeziębiło.
  6. Ochładzajmy zwierzaki. Jeśli jesteśmy na dworze możemy pozwolić psu bawić się w wodzie, skakać nad zraszaczem wody. Możemy także na grzbiet psa położyć zamoczony ręcznik – z pewnością obniży to temperaturę jego ciała.
  7. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy zwierząt w samochodzie, nawet z otwartym oknem. Samochód szybko się nagrzewa i wewnątrz może być nawet 60-70 stopni. Pies czy kot mogą tego nie przeżyć.

Pamiętajmy, że psy i koty ciężko znoszą upały. Szczególnie trudno mają psy z krótką kufką jak buldożki, mopsy czy shi tzu oraz psy w podeszłym wieku. Pamiętajmy o dostępie do świeżej wody i nie pozostawiajmy zwierząt w samochodzie.

Pozostaw odpowiedź