Kąpiel idealna – czyli jak przygotować psa do kąpieli – cz. 2

Jeśli wiemy już kiedy należy rozpocząć mycie psa (pisałyśmy o tym w artykule pt: Poradnik kąpania – od kiedy można kąpać szczeniaka, warto zwrócić uwagę jak się mamy do tego zabrać. Niewiele młodych hodowców wie, że wystarczy raz nieumiejętnie podejść do tematu kąpieli, by zrazić do niej zwierzę na całe życie.

Jaka powinna być idealna kąpiel?

– bezstresowa

– możliwie szybka

– bezpieczna

Aby najlepiej przygotować zwierze do mycia warto  zaplanować kąpiel na wieczór, po ostatnim długim spacerze. Psiak jest wtedy nieco śpiący i nie będzie miał już potrzeby wychodzenia na dwór po kąpieli, wiec się nie przeziębi. Warto wszystko przygotować – pozamykać  okna, przygotować  szampon dla szczeniąt lub psów z sierścią odpowiednią dla naszego czworonoga, odpowiednio zabezpieczyć miskę lub wannę (o tym poniżej), przygotować coś do czesania i ręcznik.

Jak przygotować miejsce do kąpania?

Psy ze strachu i dyskomfortu podczas mycia wierzgają nogami, łatwo mogą się poślizgnąć i poobijać, a przez to zrazić do wody.  Najlepiej wyłożyć je antypoślizgową gąbką, którą często kładzie się przy wannie, by po wyjściu nie poślizgnąć się. Można także położyć mały ręcznik na dnie.

Sposoby kąpania psów

Przy małych psach dobrze sprawdza się technika trzymania pieska ręką pod brzuchem – dzięki temu jego nogi się nie rozjeżdżają i czuje naszą bliskość. Przy większych psach ta metoda niestety się nie sprawdzi. Nieco większe psy lub psy dorosłe warto myć w misce lub wannie. Sprawdźmy temperaturę wody – ma być nieco chłodniejsza niż ta, którą my stosujemy do kąpieli.

Namocz sierść psa omijając okolicę głowy i ochraniając uszy. Jest to niezmiernie ważne, by chronić uszy przed dostaniem się do ich wnętrza wody, dlatego najlepiej zasłonić je dłońmi.

Na wilgotną sierść należy nanieść spieniony szampon i delikatnie wmasować go kolistymi ruchami. Następnie spłukać, czynność powtórzyć. Pamiętajmy o umyciu brzucha i łap psa.

Po dokładnym umyciu zwierzaka, gdy spłukana woda jest już czysta należy psa wyjąć z wanny / miski i owinąć ręcznikiem, by ręcznik wchłoną nadmiar wody. Nie trzyj mocno sierści psa, bo może to ją uszkodzić.

Jeśli pies ma długie włosy, możesz delikatnie przesuszyć je suszarką. Nie suszmy ich jednak urządzeniem bezpośrednio skierowanym na zwierzę i ustawmy minimalną temperaturę oraz siłę nadmuchu.

Po umyciu psa i osuszeniu go bez względu na długość sierści, powinno się go wyczesać.

Dzięki dbałości o komfort mycia, a także delikatności nasz zwierzak powinien traktować mycie go jako naturalną czynność. My jako właściciele będziemy dzięki temu mieli zadbanego zwierzaka z pachnącą i przede wszystkim czystą sierścią.

Pozostaw odpowiedź