Dobre sposoby na wychowanie psa

Wychowanie psa, podobnie jak wychowanie dziecka wymaga od nas poświęconego czasu, cierpliwości i podążania za dobrymi nawykami. Co zrobić, by nasz zwierzak w możliwie szybki sposób nauczył się dobrych manier w domu i na podwórku? Oto kilka ważnych składowych, które mogą wpłynąć na szybkość nauki i jej jakość.

Konsekwencja

Ten podstawowy zwrot – konsekwencja ważna jest na kilku płaszczyznach. Już przed pojawieniem się psa w domu powinniśmy ustalić z członkami rodziny zasady, według których będziemy go wychowywać – np. czy pies śpi z nami w łóżku, czy może wchodzić na kanapę, czy karmimy go ze stołu, kto jest w domu jego właścicielem i kto będzie go uczył komend. Dzięki temu już od pierwszych dni z nami pies będzie wiedział czego robić nie można i nie będzie miał mętliku. Po drugie konsekwencja dotyczy nazewnictwa komend i sposobu ich wypowiadania. Pies nie rozpoznaje naszej mowy, rozumie natomiast sekwencje dźwięków i sylab. Dlatego tak ważne jest czy mówimy do niego „stój” czy „zostań”, „chodź”, „do nogi”, „noga” czy „do mnie”. Oprócz tych samych komend, powinniśmy też zwrócić uwagę jak je wypowiadamy i uczulić na to pozostałe osoby w naszym otoczeniu, które także ćwiczą z psem.

Po trzecie, raz wydane polecenie powinno być skończone. Jeśli wołamy psa, a on nie przychodzi do nas i się zatrzymuje, nie wynika to z  faktu, że nas nie rozumie, tylko ociąga się i sprawdza czy musi faktycznie wykonać i czy może je zlekceważyć. Dlatego też po jednokrotnym wydaniu komendy powinniśmy chwilę odczekać zanim wydamy ją ponownie. W przypadku jeśli pies jej nie spełni, możemy ją powtórzyć bardziej stanowczym głosem i nagrodzić psa po jej wykonaniu.

 

Tylko spokój nas uratuje

Podczas treningu należy zachować spokój i nie podnosić głosu, a tym bardziej nie karać psa. Zbyt emocjonalne podejście do nauki czy nasze zdenerwowanie pies z pewnością wyczuje i przez to zamiast skupić się na wykonywaniu poleceń, będzie zblokowany. Co gorsze, nasze zachowanie i złe skojarzenia z treningiem – podniesiony głos, krzyk czy kara sprawi, że psu sztuczki będą się kojarzyły z czymś nieprzyjemnym i nie będzie chciał ich wykonywać.

 

Długość szkoleń

Pamiętajmy, że pies nie potrafi skupić swojej uwagi przez długi czas na 1 rzeczy, a rozproszona uwaga spowolni proces nauki. Spraw, by – szczególnie u młodego psa – nauka nie była nudna. Można w tym celu wykorzystać pomoce czy zabawki, nagradzać go i chwalić. Najważniejsze jednak, by taka nauka nie trwała jednorazowo zbyt długo. Kwadrans to optymalny czas. Lepiej ćwiczyć częściej, a krótko.

 

Nagradzanie

Pies uczy się najszybciej przez skojarzenia pozytywne znacznie lepiej niż przez skojarzenia negatywne. Jeśli wykona czynność poprawnie, warto nagrodzić go w 1 z 3 najczęstszych sposobów: przysmakiem, pochwałą słowną lub przez dotyk – poklepanie po grzbiecie lub pogłaskanie. Każde z tych sposobów motywuje psa i sprawia, że chce daną czynność częściej wykonywać. Możemy też naszym tonem głosu i postawą pokazać, że cieszymy się z wykonanego zadania. Chodzi tu bardziej o symbolikę – wystarczy niewielki przysmak podany po wykonaniu ćwiczenia czy delikatne pogłaskanie by pies wiedział, ze opłaca mu się wykonywać taką czynność.

Szelki Fashion niebieskie

 

Wychowanie psa i nauczenie go sztuczek to nie tylko fajne aktywności, ale także bardzo przydatne komendy, które pomagają mu bezpiecznie wychodzić na dwór (waruj, stój) i być nieuciążliwym członkiem rodziny (np. poprzez oduczenie skakania na gości czy nauczenia by nie gryzł naszych butów). Wymaga to cierpliwości z naszej strony, ale z pewnością nasz wysiłek się opłaci. Pamiętajmy, by naszą naukę kończyć w pozytywnym nastroju, by pies kojarzył ja z czymś miłym.

Pozostaw odpowiedź