Po czym poznać, że nasz pies choruje

Po czym poznać, że nasz pies jest chory

Psy tak jak i ludzie narażone są na choroby – zarówno przeziębienia jak i bardziej poważne schorzenia. Jest kilka symptomów choroby, które powinny nas zaniepokoić i po których możemy poznać, że psu coś dolega.

Uważny właściciel powinien zauważyć zmiany w zachowaniu i wyglądzie zwierzęcia. W przypadku takich zmian powinniśmy zwrócić się po poradę do weterynarza i nie czekać aż psu choroba sama minie.

Oto one:

– biegunka

Jest najczęstszą dolegliwością powiązaną z chorobą układu pokarmowego. Pomimo faktu, że wiele psów ma biegunkę, nie należy jej lekceważyć. Nieleczona może prowadzić do odwodnienia, wycieńczenia, apatii, a w przypadku małych szczeniąt i psów nawet do śmierci. Przyczyną biegunki jest zwykle infekcja wirusowa (gdy pies zarazi się od innego zwierzęcia) lub bakteryjna (gdy bakterie dostaną się do organizmu z pożywieniem), obecnością pasożytów w organizmie lub nietolerancją na konkretne pożywienie. W poważniejszych przypadkach biegunka towarzyszy również przy poważniejszych chorobach takich jak nowotwór.

– gorączka

Gdy pies jest ospały i nieskory do zabaw, a jego ciało ma wyższą temperaturę niż zazwyczaj, może to oznaczać, że organizm zmaga się ze stanem zapalnym, infekcją bakteryjną czy wirusową. Należy zmierzyć psu temperaturę by przekonać się, czy jest w granicach normy. Co ciekawe, prawidłowa temperatura ciała psa jest wyższa od ludzkiej i różni się w zależności od rasy (powinna wynosić od 37,5 do 39). Przyjmuje się jednak , że stan podgorączkowy występuje gdy temperatura przekroczy 39 stopni, a stanem krytycznym jest temperatura 41,5. Podwyższona temperatura może prowadzić do chorób układu krążenia lub serca, wiec nie należy jej lekceważyć.

– wymioty

Wymioty mogą występować z prozaicznych powodów – zbyt szybkiego jedzenia, zbyt dużej ilości spożytego pokarmu, a także przez chorobę lokomocyjną. Jeśli jednak pies jest osłabiony i ma jednocześnie biegunkę, może to oznaczać coś poważniejszego – zatrucie pokarmowe, a w przypadku obecności krwi parwowirozę czy chorobę nerek. W takim wypadku powinniśmy zgłosić się do weterynarza i przeprowadzić odpowiednie badania i leczenie.

– brak apetytu

Nie jest problemem niechęć do jedzenia przejedzonego pokarmu, ale sytuacja, gdy pies nie chce  jeść nawet swoich odświętnych potraw, które zawsze uwielbiał. Brak apetytu jest wynikiem rozwijającej się w ciele choroby psa. Jeśli pies przez dzień – dwa nie chce spożyć pokarmów, za którymi do tej pory przepadał, należy zgłosić się z psem do specjalisty. Częstą chorobą, o której zapominają nawet lekarze jest borelioza. By ja wykluczyć należy zrobić badanie krwi pod jej kątem.

– wypadanie sierści

W długofalowym okresie za oznakę choroby uznaje się nadmierne wypadanie sierści w stosunku do normalnej ilości. Nie piszemy tu o linieniu, które odbywa się cyklicznie co ok. 6 miesięcy – na wiosnę i jesień. Naszą uwagę powinien zwrócić nienaturalne i nagłe wypadanie sierści, nadmierne drapanie psa lub linienie przez cały rok. Przyczyn tego może być kilka – choroba lub pasożyty skóry, alergia, zmiany hormonalne, złe odżywianie zwierzaka lub nieprzyswajanie przez niego substancji mineralnych, które dostarczane są z pożywieniem. Wszystkie z powyższych zmiana powinno się skonsultować z lekarzem i zastosować odpowiednią terapię, dietę lub badania.

– guzy i zgrubienia

Z wiekiem u wielu psów można wyczuć podskórne lub śródskórne zgrubienia i guzy. Jeśli wyczujemy jakieś nierówności pod skórą, nie możemy ich lekceważyć. Mogą to być zarówno zwłóknienia czy cysty lub groźniejsze zmiany nowotworowe jak czerniak czy mostocytoma.

– saneczkowanie

Popularne tzw. „saneczkowanie” występuje gdy pies ociera pupą o podłogę lub ziemię. Przyczyn takiego zachowania jest kilka, ale wszystkie związane są ze świądem okolicy odbytu. Występuje ono jako czynnik niezakaźny – przy zaczopowaniu gruczołów okołoodbytowych, które pies powinien w naturalny sposób oczyszczać przy oddawaniu kału, a także czynnik zakaźny – np. występowanie pasożytów lub bakterii.

Wszystkie wymienione symptomy mogą świadczyć o chorobie naszego zwierzaka, dlatego powinniśmy zgłosić się niezwłocznie do sprawdzonego weterynarza, który pokieruje leczeniem naszego psa.

Jedna odpowiedź na “Po czym poznać, że nasz pies jest chory”

  1. Hania

    O matko!!! Mój pies ma te objawy (oprócz biegunki)

    Odpowiedz

Pozostaw odpowiedź